Adopcja Serc

„Adopcja Serc” – afrykańskie rodzeństwo

Jedną z wielu akcji, które prowadzi Wolontariat z „Batorego”, jest „Adopcja Serc”. Polega ona na tym, że wolontariusze z danej placówki zobowiązują się do wysyłania pewnej sumy pieniędzy na swojego podopiecznego z Afryki. Dzieci zaadoptowane nie mają rodziców, a opiekę nad nimi sprawuje np. babcia, ciocia lub ktoś spoza rodziny. Trudne warunki materialne uniemożliwiają wielu dzieciom naukę, toteż pieniądze, które od nas otrzymują, przeznaczone są między innymi na szkołę pozwalającą zdobyć zawód. Adopcja Serc, zwana również Adopcją na odległość lub Adopcją Miłości, jest to indywidualny lub zbiorowy patronat nad wskazanym przez misjonarzy dzieckiem z Afryki, które utraciło rodziców w wyniku wojny lub z powodu chorób, np. AIDS. Adopcja Serc jest dla wielu z nich jedyną szansą na znalezienie rodziny zastępczej, ukończenie szkoły i godne życie. Organizowaniem tej akcji w Polsce zajmuje się m.in. katolicki Ruch „Maitri”.

Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji w grudniu 2002 roku, a pierwszy podopieczny miał wtedy 10 lat. Nazywa się Samuel Maombi. Pochodzi z Rwandy. Gdy miał 10 lat, jego rodzice zostali zamordowani w czasie wojny. Samuel wraz z młodszym rodzeństwem: bratem i dwiema siostrami zostali bez środków do życia. Dziećmi zaopiekowali się krewni. Samuel i jedna z jego sióstr trafili pod opiekę wuja, który miał czworo własnych dzieci.
samuel1
Dzisiaj Samuel ma 20 lat. Dzięki naszemu wsparciu ukończył szkołę podstawową i średnią.
samuel2

Od 2009 roku nasze gimnazjum pomaga Jaculine Mateso z Burundi. Dziewczynka urodziła się w 1999 roku. Gdy miała 3 lata, jej ojciec zmarł na malarię. Jaculine wraz rodzeństwem – 2 braćmi i 4 siostrami – została pod opieką matki, która… zmarła w 2009 roku. Dzieci znalazły się pod opieką babci.

zak1

Dzięki naszej pomocy Jaculine rozpoczęła naukę w szkole. Pieniądze wysyłane przez naszą szkołę (ok. 15 euro na miesiąc) zapewniają jej ubranie, pożywienie i możliwość uczenia się w szkole, za którą w ojczyźnie dziewczynki trzeba płacić.

zak2