Wolontariat – historia

Wolontariat – wizytówką naszej szkoły.

“Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”

w2

Szkolny Klub Wolontariusza powstał w chwili powołania do życia naszego gimnazjum czyli w roku 1999, kiedy pracę w świetlicy rozpoczęła pani Agnieszka Neuman- Lipińska. To ona potrafiła przekazać młodzieży, że działanie na rzecz innych otwiera drogę do poznania samego siebie, zawarcia nowych znajomości czy nawet przyjaźni. To szansa na inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Przede wszystkim jednak wolontariat jest okazją do zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka, co już samo w sobie jest stanowi olbrzymią satysfakcję.

w4

Dlatego właśnie działania wolontaryjne stanowią w naszej szkole bardzo ważny element pracy wychowawczej z młodzieżą.

Nasi uczniowie zawsze bardzo chętnie włączają się w akcje, działania na rzecz innych, i imprezy charytatywne na terenie Biłgoraja.

w5

Bierzemy również udział w akcjach ogólnopolskich, jak Góra Grosza i międzynarodowych, jak Adopcja Serc.

w7

Zdolniejsi wolontariusze tworzą „Pogotowie Naukowe” i pomagają kolegom ze szkoły w opanowaniu materiału nauczania i przygotowaniu się do sprawdzianów i odpowiedzi.

Współpracujemy tu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i aby dotrzeć do tych, którzy są w trudnej sytuacji, od czterech lat wspólnie realizujemy program „Niezapominajka”.

Jest to korzystne również dla wolontariuszy, gdyż pomaga im w lepszym opanowaniu i utrwaleniu materiału na egzamin gimnazjalny.

Naszych uczniów można zobaczyć jak działają na festynach charytatywnych, akcjach Polskiego Czerwonego Krzyża, integracyjnych spotkaniach dla dzieci z Fundacją Kresy 2000, podczas wakacji i ferii zimowych w Fundacji Pomocy Dzieciom „Krzyk”.

w1

Współpracujemy również na rzecz dzieci z Domu Dziecka z wolontariuszami z innych szkół – Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju oraz Gimnazjum i Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu.

w3

Nasi uczniowie uczą się również pisać i realizować projekty, aby pozyskać fundusze z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej na realizację swoich pomysłów.

w8

Wolontariusze to wspaniali aktywni i otwarci na potrzebujących młodzi ludzie. Dając innym cząstkę siebie zyskują satysfakcję z niesienia pomocy innym, wewnętrzną siłę i trwałe przyjaźnie.

w6