Archiwa
Facebook
  • Osób online: 0
  • Odwiedzin dzisiaj: 0
  • Odwiedzin w miesiącu: 36 526
  • Razem odwiedzin: 890 357

Od sita po szczytach

 

,,Od sita po szczytach”

Pod takim hasłem będzie działać Szkolne Koło Krajoznawcze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego przy Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju ,,Sitarze”.

Dlaczego taka nazwa?

Jak wiemy, Biłgoraj to dawne miasto sitarzy, czyli rzemieślników wyrabiających sita. Sprzedawali je w oddalonych od Biłgoraja wiele kilometrów odległościach. Z wytyczonego przez siebie szlaku kupieckiego wracali do własnych domostw czasem po kilu latach. Pozostałością po stylu życia i tworzonych przez nich wyrobach sitarskich jest skansen – Zagroda Sitarska.

Myśląc nad nazwą koła braliśmy pod uwagę związek z Biłgorajem, a jeśli Biłgoraj – to sitarze. Stąd też i w logo szkolnego koła mamy niedźwiedzia niosącego na grzbiecie sita. Trzeba przyznać, że podobnie trudna jak życie górali, była dola naszych rodzimych sitarzy. Nieśli oni na swoich barkach trud utrzymania rodziny, która – prócz mężczyzn – pozostawała w Biłgoraju. Kobiety zajmujące się wyrobem siatek do sit także nie miały lekkiego życia. W domu pozostawali właściwie tylko starcy i dzieci, którymi one musiały się opiekować. A były tak zaradne, że organizowały nawet wybraną spośród siebie straż nocną, by nikomu w miasteczku nie stała się krzywda. I są zaradne do dziś.

Jak i dawniej, tak i dziś zamierzamy wędrować – tylko w innym celu. Parafrazując hasło naszych szkolnych kół – mieszkańcy miejscowości  znanej z wyrobów  sita, będą wędrować po szczytach. I jeszcze jedno: historia regionu wpływała na  mieszanie się  wpływów wielu kultur. Mieszały się języki, stroje, muzyka i taniec. My również zamierzamy skorzystać z bogactwa kulturowego góralszczyzny i mieszkańców terenów górskich zapoznawać z naszą, bardzo bogata tradycją.

W celu założenia koła przybyli do nas członkowie Zarządu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie – prezes – Remigiusz Lichota oraz członek zarządu – Marcin Kornecki.  Naszych gości – przyjaciół z PTT Oddział w Chrzanowie – przywitaliśmy we wspólnym budynku SP5 Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju i Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju.

Uroczystość założenia koła miała miejsce 27 października 2017 br.
Na sali gimnastycznej, na której zorganizowano m.in. wystawę fotografii pejzaży górskich autorstwa Janusza Kołacza, członka PTT Oddziału w Chrzanowie, zgromadzili się uczniowie naszego gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.

Zarówno ja, jak i dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju – mgr Teresa Bogdanowicz- Bordzań, kochamy góry, stąd mottem uroczystości stały się słowa Władysława Krygowskiego: ,,Dla jednych góry są tylko rumowiskiem głazów, dla innych najwspanialszą architekturą, wzniesioną ponad przemijaniem i trwaniem, dla jeszcze innych wiecznym niedosytem i niespełnieniem. Czym będą dla was – od was tylko zależy. Kochajcie je – będą coraz piękniejsze!” Słowa te, wkomponowane w dekorację sali, zapadły w pamięci uczniów i nauczycieli.

Ponieważ  jestem  miłośniczką gór i przez 5 lat była prezesem SKK PTT przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie, postanowiłam ,,przenieść góry” do Biłgoraja. Dyrektora szkoły podstawowej – Pani Teresy Bogdanowicz- Bordzań nie musiałam ani długo, ani w ogóle namawiać. Przystąpiłyśmy zatem do załatwiania formalności. I tak oto powstały dwa koła tatrzańskie: ,,Sitarze”  i ,,Piątka na szlaku”.

Ale zanim to się stało…

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w ramach pracy na zajęciach biologii i geografii przygotowali materiały na wystawę fotograficzną ,,Fauna i flora gór”. Przy okazji zapoznali się z przyrodą, która nie wszystkim jeszcze była znana
i zakątkiem naszego kraju, który naszej młodzieży nie jest jeszcze dobrze znany.

Dekorację przygotowała z młodzieżą gimnazjalną nauczycielka zajęć artystycznych – pani Agnieszka Neuman-Lipińska, opiekun Samorządu Uczniowskiego i nauczyciel języka angielskiego– Ewa Bentkowska-Wójcik, nauczyciel geografii i bibliotekarz – Grażyna  Kotwis oraz Aldona Kozak –nauczyciel języka polskiego i dyrektor gimnazjum.

W strojach biłgorajskich w celu zapoznania tatrzańskich gości z kulturą ludową naszej miejscowości prezentowali się uczniowie gimnazjum.

Młodzież gimnazjum zaśpiewała dwa utwory – ,,Pocztówka z Beskidów” oraz zabawną piosenkę ,,Babka w klapkach” pokazującą podejście niektórych turystów do wędrówek górskich.

Scenariusz uroczystości przygotowała Aldona Kozak. Scenkę z informacji turystycznej – Katarzyna Bastrzyk, nauczycielka języka polskiego w SP5 w Biłgoraju. Zaskakujące autentyczne pytania turystów rozbawiły nas do łez.

Góralem-prezenterem prowadzącym uroczystość był uczeń klasy III gimnazjum – Dawid Małek. ,,Z góralskiego na nase” tłumaczył Szymon Różański – uczeń klasy III gimnazjum.

 

Relację oraz fotorelację z uroczystości można zobaczyć na stronach PTT w Chrzanowie.

Relacja

Fotorelacja

 

Zdjęcia: mgr Bożena Małek – nauczyciel wychowania fizycznego, mgr Aldona Kozak, mgr Aleksandra Kawa oraz nasi goście – Remigiusz Lichota i Marcin Kornecki.

Na zdjęciach w tradycyjnych strojach biłgorajskich – ,,ucniowie łot Batorego”, czyli gimnazjaliści z Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego.

Imprezę relacjonowała: bilgoraj.com.pl oraz bilgorajska.pl

Poniżej – linki do relacji.

www.bilgorajska.pl

bilgoraj.com.pl

 

Członkowie SKK PTT przy Gimnazjum nr 2 – 28 osób

prezes – mgr Aldona Kozak

sekretarz – mgr Jacek Spustek

skarbnik – mgr Grażyna Kotwis

 

Jakie mamy plany?

Zgodnie ze statutem PTT zrzesza osoby zainteresowane czynnie kształtowaniem humanistycznych postaw wobec gór, popularyzowaniem ich wartości krajoznawczych, turystycznych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych oraz ochroną tych wartości. I tym celom przyświeca założenie szkolnych kół.

Mamy zamiar także rozwijać i upowszechniać takie formy turystyki górskiej, które uczą, kształtują społecznie pożądane cechy charakteru, budzą wrażliwość i zainteresowanie oraz stwarzają możliwość intelektualnej, społecznej
i organizacyjnej aktywności członków. Uczniowie będą mieć swój  udział w organizowaniu wycieczek i wyjść w ramach działalności koła. Mile widziane będą także ich własne pomysły. Będziemy też propagować akcję zdobywania Górskiej Odznaki Turystycznej PTT oraz innych odznak ustanowionych przez PTT. Kto wie, być może spośród uczniów biłgorajskich szkół wyrośnie górski przewodnik.

A co jeszcze? To się okaże…

A zatem… przenosimy góry do Biłgoraja!

Aldona Kozak – dyrektor Gimnazjum Nr 2
im. Stefana Batorego w Biłgoraju

Chętnych do działania rodziców zapraszamy do współpracy.